V lednu 2023 jsem se účastnil prezidentských voleb jako místopředseda volební komise. Termín byl 13 a 14.1.2023 a druhé kolo voleb 27 a 28.1.2023. Jsem zaměstnán jako řidič v nerovnoměrném směnném provozu. Volební dny vycházely tedy na pátek a sobotu, kdy na tyto dny připadly moje směny.

Zaměstnavateli jsem řádně doložil potvrzení o účasti ve volební komisi, avšak byla mi uznaná náhrada 7,5 hodin jen na pátky 13.1. a 27.1.2023. Dle vyjádření personálního oddělení, soboty 14.1. a 28.1., nejsou pracovní dny v týdnu, proto nemám nárok na náhradu těchto patnácti hodin a zároveň se tím dostal do skluzu ve "fondu pracovní doby". Proto mám dotaz, zda je tento postup zaměstnavatele v pořádku. Děkuji Rudolf.

ODPOVĚĎ:
Z právních předpisů vyplývá, že člen okrskové volební komise, který je v pracovním poměru nebo poměru obdobném pracovnímu poměru, má nárok na pracovní volno v nezbytně nutném rozsahu a na náhradu mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku. Zaměstnavatel, který svému zaměstnanci poskytne volno a náhradu mzdy, se následně může obrátit na příslušný obecní úřad a požádat o refundaci.
Náhrada mzdy se poskytne za každou směnu, do které výkon funkce člena okrskové komise zasáhl. Výjimkou není ani sobota, pokud na ni byla směna rozvržena.