Zaměstnavatel mě posílá na vstupní lékařskou prohlídku ke svému smluvnímu lékaři. Firma, pro kterou pracuji sídlí v Praze, tam mají i smluvního lékaře. Vykonávám práci z domova (administrativa), jsem z Moravy a proto jsem se chtěla se zaměstnavatelem domluvit, zda bych mohla tuto prohlídku absolvovat u svého praktického lékaře. Umožňuje to zákon? Předem děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:
Pracovnělékařskou prohlídku může zaměstnanec nebo uchazeč o zaměstnání absolvovat u svého registrujícího praktického lékaře pouze v případě, pokud platí všechny následující podmínky:
1. práce zaměstnance je zařazena v kategorii 1
2. součástí práce není žádné riziko ohrožení zdraví podle vyhlášky č. 79/2013 3. u dané práce neupravuje zdravotní způsobilost žádný jiný právní předpis
4. k registrujícímu lékaři zaměstnance vyšle zaměstnavatel (nevyžaduje prohlídku u svého smluvního poskytovatele PLS).
Není-li alespoň jedna podmínka naplněna, musí zaměstnanec absolvovat prohlídku u smluvního poskytovatele PLS svého zaměstnavatele.