Jsem lékařka vlastnící kardiologickou ambulanci a mimo jiné mám také osvědčení pracovat jako lékař pracovnělékařské služby. Mohu ze své pozice zaměstnavatele provádět pracovnělékařské prohlídky (třeba vstupní nebo periodické) svým vlastním zaměstnancům? Děkuji, Hana.

ODPOVĚĎ:
Stručná odpověď na Váš dotaz zní: Ano, v zásadě můžete.
Tento postup je výslovně připuštěn v § 58a zákona o specifických zdravotních službách, dle něhož mimo jiné platí, že:
- zaměstnavatel, který získal oprávnění k poskytování zdravotních služeb a/ v oboru všeobecné praktické lékařství, nebo b/ v oboru pracovní lékařství, může pro výkon práce na svých pracovištích poskytovat pracovnělékařské služby prostřednictvím
a/ lékaře (se specializovanou způsobilostí v oboru pracovní lékařství nebo se specializovanou způsobilostí v oboru všeobecné praktické lékařství) a
b/ dalších zdravotnických pracovníků podílejících se na poskytování pracovnělékařských služeb,
se kterými uzavřel pracovněprávní nebo obdobný vztah (tzn. kteří jsou např. jeho zaměstnanci). Zaměstnavatel je povinen zajistit odbornou nezávislost těchto zaměstnanců;
- jsou-li splněny podmínky dle předchozí odrážky, je zaměstnanec povinen podrobit se pracovnělékařským službám u toho zaměstnance svého zaměstnavatele, který u zaměstnavatele poskytuje pracovnělékařské služby.
_______________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 373/2011 Sb. , o specifických zdravotních službách
Aktuální znění těchto právních předpisů naleznete zde:
https://portal.gov.cz/app/zakony/