1 1 1 1 1 Hodnocení 4.00 (1 hlas)

Jsem na nemocenské od 1.11.2022 a bylo mi řečeno, že až nastoupím do práce po nemocenské, tak mě pošlou na preventivní prohlídku, že je nová vyhláška. Mají na to právo? Děkuji za odpověď Adéla.

ODPOVĚĎ:

Ke změně došlo od 1. 1. 2023 ve vyhlášce o pracovnělékařských službách (vyhl. 79/2013 Sb.), došlo ke zrušení povinnosti zaměstnavatelů zajišťovat periodické lékařské prohlídky u nerizikových profesí. Tato změna platí tehdy, pokud periodické prohlídky samotný zaměstnavatel nebo zaměstnanec vysloveně nevyžadují.
Z Vašeho dotazu tedy není zřejmé, o jaký typ prohlídky se jedná. Zaměstnavatel může za splnění podmínek daných vyhláškou dát podnět k mimořádné lékařské prohlídce. těch se však novela nedotkla.