10/2001 založena dětská vkladní knížka pro syna nar. 08/10/2001, v Raiffeisenbank a. s. , pobočka Olomouc. Do 2004 vklady do 4000 Kč. 24.11.2015 dotaz bance o možnosti převedení na dětský účet. 26.11.2015 odpověď o zrušení vkladních knížek a uplynutí promlčecí lhůty, neuvedena žádná data ze strany banky, vyzvání k zaslání žádosti o dodatečné proplacení.

17.12.2015 žádost, čestné prohlášení a vkladní knížka zaslána na pobočku Olomouc, dle instrukcí. 09.01.2016 můj dotaz ohledně stavu věci k bance. 11.01.2016 odpověď, že jsme v řešení. Jaká je odpovědní doba na řešení? Jak jsem se měla dozvědět o zrušení knížek, platí neznalost neomlouvá? Mohu pro věc ještě něco udělat? Mám nějaká práva? Nemám už v ruce žádný doklad. Děkuji, Jolana.

ODPOVĚĎ:
Z dotazu bohužel nevyplývá, o jakou vkladní knížku se ve Vašem případě jednalo. V této souvislosti mohu proto pouze předpokládat, že se jednalo o vkladní knížku na doručitele (tzn. že nebyla psána přímo na jméno Vašeho syna, nýbrž byla „anonymní“). Vkladní knížky na doručitele byly zrušeny ke dni 31. 12. 2002, přičemž Vaše právo na výplatu zůstatku zrušeného vkladu se promlčelo uplynutím 10 let, tj. ke dni 31. 12. 2012 (čl. III zákona č. 126/2002 Sb.).
Co se týče Vaší informovanosti o zrušení vkladních knížek na doručitele, platí skutečně, že “neznalost neomlouvá”, tzn. že každý má být ve věcech svých práv bdělý.
Žádný právní předpis nezakotvuje lhůtu, v níž je banka povinna odpovědět na dotaz klienta, popř. vyřídit jeho žádost. V tomto ohledu Vám proto doporučuji vyčkat, až budete bankou o vyřízení Vaší záležitosti vyrozuměna.
Pokud by banka s vyřízením Vaší záležitosti otálela, můžete v této věci kontaktovat Českou národní banku:
http://www.cnb.cz/cs/index.html
která vykonává dohled nad zbývajícími bankami na českém bankovním trhu.
_______________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 126/2002 Sb. , kterým se mění zákon č. 21/1992 Sb. , o bankách, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 219/1995 Sb. , devizový zákon, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 593/1992 Sb. , o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 239/2001 Sb. , o České konsolidační agentuře a o změně některých zákonů (zákon o České konsolidační agentuře), ve znění zákona č. 15/2002 Sb. , zákon č. 513/1991 Sb. , obchodní zákoník, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 363/1999 Sb. , o pojišťovnictví a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o pojišťovnictví), ve znění pozdějších předpisů
Aktuální znění těchto právních předpisů naleznete zde:
https://portal.gov.cz/app/zakony/