Může při soukromých cestách služebním vozidlem toto vozidlo řídit jiná osoba než zaměstnanec, kterému bylo vozidlo poskytnuto? Jak je to v takovém případě s odpovědností za škodu v případě nehody? Ladislav

ODPOVĚĎ:
Užívání služebních vozidel upravuje v prvé řadě zaměstnavatel ve svém vnitřním předpisu, případně někteří zaměstnavatelé řeší tuto otázku také tak, že uzavírají se zaměstnancem přímo dohodu o užívání služebního vozidla.
Podmínky užívání služebního vozidla pak tedy budou vyplývat buď z vnitřního předpisu zaměstnavatele, nebo přímo z této dohody. Pokud zaměstnavatel zaměstnanci v daném vnitřním předpise nebo v příslušné dohodě výslovně neudělí souhlas užívat služební vozidlo také k soukromým účelům, platí, že zaměstnanec v žádném případě nesmí užívat služební vozidlo k soukromým účelům a samozřejmě nesmí je ani přenechat do užívání svým rodinným příslušníkům.
Pokud zaměstnanec toto poruší, vystavuje se nejen riziku postihu z porušení pracovní kázně, ale samozřejmě také ponese plnou odpovědnost za užití služebního vozidla a bude povinen nahradit případnou škodu.