Moje maminka má nemoc z povolání, chtěla jsem se zeptat zda má nárok na doplacení ušlé mzdy a proplacení pobytu v nemocnici svým zaměstnavatelem. Děkuji, Pavlína

ODPOVĚĎ:
Zaměstnavatel odpovídá zaměstnanci za škodu vzniklou nemocí z povolání, jestliže zaměstnanec naposledy před jejím zjištěním pracoval u zaměstnavatele za podmínek, za nichž vzniká nemoc z povolání, kterou byl postižen. Seznam nemocí z povolání stanoví nařízení vlády č. 290/1995 Sb.

V případě, že nemoc z povolání byla Vaší matce již uznána, má vůči svému zaměstnavateli nárok na následující plnění:
  • ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti
  • ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti
  • bolest a ztížení společenského uplatnění
  • účelně vynaložené náklady spojené s léčením
  • věcnou škodu

V případě, že zaměstnavatel nebude ochoten tato plnění Vaší matce poskytnout, máte jedinou šanci, a to obrátit se na soud s žalobou.

Seznam středisek nemocí z povolání, která uznávají nemoci z povolání:
  • Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, klinika nemocí z povolání
- pro obvody Praha 1, Praha 2, Praha 5, Praha 6, Praha 7, Praha 8, okresy Beroun, Mělník, Mladá Boleslav, Nymburk, Praha-západ a Rakovník
  • Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, klinika nemocí z povolání
- pro obvody Praha 3, Praha 4, Praha 9, Praha 10, okresy Benešov, Kolín, Kutná Hora a Praha-východ
  • Oblastní nemocnice Příbram, a. s., oddělení nemocí z povolání
- pro okres Příbram
  • Oblastní nemocnice Kladno, a. s., nemocnice Středočeského kraje, oddělení nemocí z povolání
- pro okres Kladno
  • Nemocnice České Budějovice, a. s., oddělení pracovního lékařství
- pro Jihočeský kraj a okres Pelhřimov
  • Fakultní nemocnice Plzeň, klinika pracovního lékařství
- pro Plzeňský kraj a Karlovarský kraj
  • Krajská zdravotní, a. s. - Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. , oddělení nemocí z povolání
- pro Ústecký kraj
  • Krajská nemocnice Liberec, a. s. , oddělení nemocí z povolání
- pro Liberecký kraj
  • Fakultní nemocnice Hradec Králové, klinika nemocí z povolání
- pro Královéhradecký kraj
  • Pardubická krajská nemocnice, a. s. , Centrum pracovního lékařství
- pro Pardubický kraj a okres Havlíčkův Brod
  • Fakultní nemocnice U sv. Anny, Brno, klinika pracovního lékařství
- pro Jihomoravský kraj a okresy Jihlava, Třebíč a Žďár nad Sázavou
  • Nestátní zdravotnické zařízení provozovatele MUDr. Libuše Adámkové
- pro Zlínský kraj
  • Fakultní nemocnice Olomouc, klinika pracovního lékařství
- pro Olomoucký kraj
  • Fakultní nemocnice Ostrava, klinika pracovního a preventivního lékařství , klinika chorob z povolání
- pro Moravskoslezský kraj s výjimkou okresů Frýdek-Místek a Karviná
  • Hornická poliklinika s. r. o., oddělení nemocí z povolání
- pro Ostravu-město
  • Karvinská hornická nemocnice a. s., oddělení nemocí z povolání a pracovního lékařství
- pro okres Karviná
  • Nemocnice Podlesí, a. s., oddělení nemocí z povolání
- pro okres Frýdek-Místek
  • Ústřední vojenská nemocnice v Praze, oddělení nemocí z povolání
- pro vojáky a občanské zaměstnance