Obracím se na Vás s následujícím dotazem, měl jsem sjednanou hypotéku u Hypotéční banky, tato měla fixační 3 leté období od 20.9.2012 do 19.9.2015 v rámci této fixace jsem měsíčně platil sjednanou částku, další nové období tedy od 20.9.2015 do 19.9.2018 mělo následovat.

V rámci běžícího období jsem bance sdělil, že dům budu prodávat a mimořádnou splátkou úvěru k datu končící fixace uhradím zůstatek, což se stalo ke dni 18.9.2015. Banka mne však penalizovala částkou 60 000, - Kč za to, že dle jejího posouzení jsem nedodržel podmínky neb jsem měl již sjednané nové podmínky na další období, oponoval jsem, že za jsem na tuto skutečnost upozornil již v měsíci červnu tedy bezmála 3 měsíce předem a navíc jsem uhradil zůstatek v platném období končící fixace a tudíž nové období NENASTALO. Prosím o Váš právní názor jak mám v této věci dále postupovat, myslím, že banka pro kterou ve srovnání představuje mých 60 000, -Kč asi tak 6 haléřů se neoprávněně obohatila a měla by mi přeplatek vrátit. Děkuji, Svatopluk

ODPOVĚĎ:
Tak pokud jste již veškeré podmínky splnil tak, jak to bylo s bankou sjednáno, pak je penalizace neoprávněná. Banka tam zřejmě přišla na nějakou kličku tak, aby Vás mohla penalizovat. Uvádíte, že jste částku uhradil 18.9.2015, podstatné však je, kdy je částka připsána na účet věřitele (nikoliv odeslána). Dívám se, že 18. byl pátek, a proto částka mohla být připsána až po 19.9.2015, ale pouze teoretizuji, zda jste se nějak "nespálil".

Banku bych vyzval, že se na Váš úkor neoprávněně obohatila a aby Vám částku 60.000 Kč ve lhůtě 7 dnů vrátila na Váš účet. V opačném případě jste připraven věc předat svému advokátovi k podání žaloby na vydání bezdůvodného obohacení k věcně a místně příslušnému soudu.
Tento přípis bych bance zaslal doporučeným dopisem s dodejkou.