Máme možnost odkupu nájemní smlouvy na dobu neurčitou za 100 000 Kč od původních nájemníků s tím že nám byt přenechají a majitel vše přepíše na nás. Chtěla jsem se zeptat a poprosit o radu jak máme postupovat jestli je možno nějaký kontakt kdo by nás se vším poradil, aby jsme neneletěli, děkuji, Zdena.

ODPOVĚĎ:
Jakési postoupení nájemní smlouvy je teoreticky možné, ale je to věc, která není v právním světě běžná. Zvyklý postup je, že pronajímatel podepíše novou nájemní smlouvu s nájemcem.

Rozhodně doporučuji komunikovat přímo s majitelem nemovitosti (pronajímatelem) a sepsat s ním řádnou nájemní smlouvu.

Placení 100.000 Kč nájemcům za nájemní smlouvu mi připadá z více důvodů velmi nebezpečné a hazazrdní.

Pokud byste teoreticky uhradili nájemcům částku 100.000 Kč a potom pronajímatel nesouhlasil s postoupením nájemní smlouvy se všemi skutečnostmi a právy, které obsahuje, dostala byste se do poměrně složité situace a bylo by docela obtížné a zdlouhavé vymáhat částku od nájemců zpět.