Mám 3 plnoleté děti, dceři chci darovat dům smlouvou darovací pro případ smrti, dům je pronajímán; dvěma synům chci v závěti odkázat minimálně povinný díl. Bude se dům počítat do dědického podílu? Jsou i synové účastníci řízení v případě vkladu do KN. Děkuji, František

ODPOVĚĎ:
V zákoně není jasně specifikováno, zda se do pozůstalosti bude řadit i majetek, který je darován pro případ smrti konkrétní osobě. Domnívám se, že tento majetek se do pozůstalosti řadit bude, neboť by jinak docházelo k obcházení zákona v tom smyslu, že by nebyli chráněni nepominutelní dědicové zůstavitele. Myslím si tedy, že by obě děti měly dostat povinný díl, vypočtený z celkové hodnoty majetku (tedy i z toho, který bude darován pro případ smrti).
Účastníky řízení o vkladu do katastru nemovitostí by měly být pouze osoby, které jsou účastníky darovací smlouvy.