Chci se zeptat, jestli po úmrtí rodičů, kteří jsou zadlužení musí děti splácet jejich dluhy? Slyšela jsem, že prý je to nějaký nový zákon? Je to pravda? Předem děkuji, Radka

ODPOVĚĎ:
Od 1.1. 2014 skutečně dojde k rekodifikaci soukromého práva - nový občanský zákoník, zákon o obchodních korporacích a souvisejíccí doprovodné právní předpisy.

Nicméně právní úprava dědictví v této oblasti zůstane stejná jako doposud.

Předlužené dědictví lze:
1) odmítnout
2) dědicové ručí za závazky zůstavitele pouze do výše nabytého dědictví (nebezpečí je zde zejména v tom smyslu, že sděděný majetek "sroste" s původním majetkem dědice, a tak by se mohl věřitel uspokojit i z majetku dlužníka, který byl jeho původní - předpoklad předluženého dědictví nebo přímo předlužené dědictví je tedy lépe odmítnout).

Podle nové první úpravy (1.1.2014) bude možno dědici odkázat majetek i bez jeho zatížení povinností uhradit závazky - tzv. ODKAZ.