Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.069.343

Insolvenční návrh na zaměstnavatele pro nevyplacení odstupného

9 odpovědí

Zaměstnavatel nás propustil pro nadbytečnost a dál nám podepsat dohodu o ukončení poměru s § 52 c) a § 67 Zákoníku práce s nárokem na
odstupné. Dohoda byla ukončena k 31.1.2013 a poté byla podepsána nová smlouva s přejímajícím zaměstnavatelem k 1.2.2013. Dle našich informací z úřadu práce a z inspektorátu práce je takový postup nezákonný a náleží nám odstupné, pokuď nás
zaměstnavatel propustil pro nadbytečnost. Bývalý zaměstnavatel se vymlouvá na práva a povinnosti z pracovně-právních vztahů, že část přešla na přejímajícího zaměstnavatele, což je blbost, protože jsme nic jako zaměstnanci nepodepisovali. Měli nám dát podepsat jenom dodatek k pracovně smlouvě a oni nám dali výpověď s paragrafy, u kterých náleží odstupné. Pokoušeli jsme se se zaměstnavatelem domluvit, marné. Z vyjádření
inspektorátu práce vyplývá, že porušila pracovně právní vztahy, dostane sankcí.
V pondělí jdeme na bývalého zaměstnavatele podat k soudu insolvenčni návrh a dožadovat se ušlé mzdy a vyplácení odstupného soudní cestou. Můžete mi poradit prosím jak postupovat? Jak napsat správné insolvenční návrh a nebo stačí zajít
jenom na úřad práce? Děkuji.

Dobrý den, není mi zřejmé, proč volíte cestu insolvenčního návrhu - pokud nepůjde tedy pouze o přihlášku pohledávky, do již probíhající insolvence. Formulář pro insolvenční přihlášku naleznete zde https://isir.justice.cz/isir/common/stat.do?kodStranky=FORMULAR">ODKAZ .

Osobně bych spíše navrhovala podání návrhu na zaplacení dlužných částek - klasickým návrhem na vydání platebního rozkazu. Vzor naleznete zde ODKAZ

Místem podání je soud, nikoliv úřad práce - příslušným pro insolvenci bude Krajský soud, případně pro podání platebního rozkazu okresní soud podle sídla žalovaného.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Prave proto se u Vas informuju,jestli podat ten navrh,nebo zvolit jinou cesttu..takhle nam to poradili na uradu prace ve Frydku mistku a na inspektoratu prace se sidlem v Ostrave..podle Vas teda mame zvolit jinou cestu,jak navrhujete??je nas 12. zamestnancu a kazdemu dluzi odstupne 3.mesicni a pak jeste si muzeme zadat uroky s prodleni,cize zato ze uz je mesic duben a oni nam to meli vyplatit v lednove vyplate,coz se nestalo..ptam se protoze na inspektorate prace nam rekli abychom takhle postupovali,a podali ten insolvencni navrh,a pak mame sledovat insolvencni rejstrik na justice .cz,a jak mile se tam nase firma objevi,mame zajit na urad prace,kjazdy podle bydliste a zadat tzv.insolvencni bonus..t.j.o pozadat urad prace o vyplaceni dluzne castky za zamestnavatele a oni si to od zamestnavatele vymuzou soudni cestou..je to takhle spravne??Jak by jste to resila Vy,poradte??Dekuji za nabidku..Cecot

Přepočítala jsem, která z možných variant bude pro Vás výhodnější a došla jsem k závěru, že peníze se Vám pravděpodobně rychleji vrátí, pokud půjdete cestou insolvenčního řízení. Pokud budou splněny podmínky pro podání insolvenčního návrhu - viz níže.

Bližší informace naleznete zde: ODKAZ

O náležitostech insolvenčního návrhu - blíže zde: ODKAZ

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Dobre,tak zkusime teda podat ten insolvencni navrh u prislusneho soudu..muzu se jeste informovat,zdali to muzu podat i u Okresniho soudu ve Frydku Mistku,a oni to postoupi dal na Kraj,nebo musim prijmo tam na Krajskem soudu v Ostrave??Dekuji za info..jeste jedna vec,ten navrh se sepisuje na soude,nebo musim si ho sepsat doma,a jenom ho podat tam??a tech zbylych 12.zamestnancu,se ma jit pak dohlasit k insolvenci,nebo jak to vubec probiha a jaky je postup??muze to jit podat 1.clovek,nebo musi jich byt vice?Dekuji za odpoved a preju krasny zbytek vikendu..

Určitě podat na Krajský soud, je možno i poštou, ale osobně je maličko lepší, necháte si potvrdit kopii Vašeho podání. Na podatelnu určitě může zajet i jen jedna osoba.

Návrh sepíšete doma, podle tech pokynů, které jsem Vám poslala v předchozí zprávě. Necháte ho podepsat od všech účastníků (všichni budete vedeni jako navrhovatelé), podpisy musí být uředně ověřené (Czechpoint, a 30 Kč).

A nebo to podáte tedy jen Vy a zbytek se pak přihlásí v rámci podávání přihlášek, to je na Vás, jak to uděláte není v tom zásadní rozdíl.

Insolvenční řízení probíhá ve dvou fázích: Do rozhodnutí o úpadku, pak je vydáno rozhodnutí o úpadk, nebo je zamítnuto a druhá fáze je rozhodování po vyhlášení úpradku, tady v té fázi se pak přihlašují pohledávky ostatních věřitelů.

pokud budete chtít na sepsaný návrh se Vám podívám, případně doupravím, pošlete mi jej na bpp-prilohy@seznam.cz .

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Hezký den i Vám

Dekuji za Vas navrh,zkusime to udelat takhle,jak rikate...pokut to sepisu doma,podle ceho to mam sepsat??je nejaky formular,podle ktereho to mam sepsat na nejakych strankach na internetu??pokut to stihnu,tak Vam to preposlu,a muzete mi to zkontrolovat.a kde to mam jit overit,na postu,nebo??jsem laik,tak se ptam,nezlobte se name..napisu to sam nasebe,protoze uz neni cas,a v pondeli to musim podat,kluci to podaji pak jak jste psala,v te druhe fazy..je potreba jeste neco k tomu insolvencnimu navrhu..?Dekuji za odpoved.

Na tento návrh není formulář, tak jako na ty ostatní případy, jak jsem Vám posílala v předešlé komunikaci.

Jako vzor Vám může posloužit toto: https://isir.justice.cz/isir/doc/dokument.PDF?id=5152797">ODKAZ

úředně ověřené podpisy získáte na poště - služba CzechPoint.

V návrhu musíte uvést další věřitele společnosti - jejich jména, příjmení, narození, bydliště.

Dále nezapomeňte přiložit kopie veškerých dokumentů, z nichž toto dovozujete: například pracovní smlouvu, úkončení pracovního poměru výpovědí, případné zprávy z inspektorátu práce apod. Hlavně vše dávejte jako kopii a originál si ponechejte.

Na podatelnu přijďte i s kopií podání a nechte si tam dát vyznačit datum podání.

Ještě nezapomeňte vyplnit svoji příhlášku pohledávky, viz formuláře na ODKAZ, které jsem zasílala již výše. Jak insolvenční řízení funguje a postupuje je patrné například zde - https://isir.justice.cz/isir/ueu/evidence_upadcu_detail.do?id=5539bb8e-a286-43ce-87f3-c02def0189c2">ODKAZ (berte první 2 odkazy).

Dekuji za informace.