Manžel platí výživné na 16 letého syna z prvního manželství ve výši 3 300 Kč. Syn v září 2008 nastoupil do prvního ročníku střední školy. Studium mu nešlo, a proto se syn s matkou dohodl, že preruší studium v průběhu školního roku. Učinil tak v polovině dubna t.r.  V září 2009 bude nastupovat do prvního ročníku na odborné učiliště.  Nyní se nahlásil na ÚP, aby nemusel platit zdravotní pojištění a bude si hledat brigádu. Zajímalo by nás, zda je otec povinen platit výživné za měsíce květen-srpen, když syn prerušil studium.  Musí platit? Martina

ODPOVĚĎ:
Vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá podle zákona o rodině do té doby, pokud děti nejsou samy schopny se živit. Jestliže dítě studuje, trvá vyživovací povinnost po dobu studia, pokud v něm řádně pokračuje, a to až do jeho dokončení. Pokud dítě studium přeruší a po tuto dobu nastoupí do zaměstnání nebo je zabezpečeno finančně jinak - např. sociálními dávkami, vyživovací povinnost po tuto dobu zaniká.

Respektive vyživovací povinnost skončením školní docházky zaniká a je možné její obnovení, pokud je dítě přijato do školy k dalšímu studiu.

Obnovení vyživovací povinnosti není automatické, záleží na charakteru studia v návaznosti na získání schopnosti samostatně se živit. Například v případě, že dítě po ukončení středoškolských studií se uchází o studium na vysoké škole, není však přijato pro omezený počet přijímaných studentů, a nastoupí do zaměstnání se záměrem ucházet se o studium v dalších letech, je třeba vycházet z toho, že schopností dítěte živit se samo není definitivní vzhledem k jeho možnostem, schopnostem a nadání - po přijetí ke studiu na vysoké škole se vyživovací povinnost rodičů obnoví.

Naproti tomu, když dítě vstoupilo do zaměstnání, kterému umožňuje samostatně s živit, ale které později přeruší za účelem studia, jímž chce nabýt kvalifikaci pro jiné povolání, neobnovuje se v zásadě vyživovací povinnost k dítěti.