Chtěl bych se zeptat zda existuje výjimka ze švarcsystému. Spolupracuji s firmou z Polska a ta společnost nemá žádné sídlo a ani není registrována v ČR (nemají možnost jak mě zaměstnat na HPP v ČR). Každý měsíc jí fakturuji podobnou částku. Je toto švarcsystém? Nebo je v tomto ohledu výjimka?

ODPOVĚĎ:
Žádná výjimka v tomto směru ze švarcsystému není. Pokud společnost nemá sídlo v ČR, nebrání jí Vás zaměstnat jako svého zaměstnance dle polského práva a vyslat Vás do ČR. Nicméně chápu, že je tento model složitý. Doporučoval bych tedy spíše Vám, abyste jednou za čas vyfakturovala alespoň drobnou částku jinému subjektu, tím se výrazně zvyšuje šance, že si tento model obhájíte, pokud by došlo ke kontrole ze strany státu.