Vztahuje se ustanovení o 36-ti měsících i na smlouvy uzavřené před 1.1.2022, nebo až po tomto datu? Jde mi o to, jestli 2 letou smlouvu z roku 2019 automaticky prodlužovanou mohu vypovědět, jako by byla na dobu neurčitou. K prodloužení došlo v roce 2021 a teď 2023 a dodavatel tvrdí, že se na mě ustanovení nevztahuje (chápu to tak, že se jakoby počítají měsíce až od 2022).

ODPOVĚĎ:
Vzhledem k tomu, že neuvádíte podrobnosti ohledně důvodu výpovědi, nelze jednoznačně odpovědět na Váš dotaz, nicméně:
Dle par. 11d energetického zákona platí:
Uzavře-li spotřebitel smlouvu o dodávce elektřiny nebo plynu nebo smlouvu o sdružených službách dodávky elektřiny nebo plynu na dobu určitou a přesahuje-li doba dodávky elektřiny nebo plynu včetně případného prodloužení smlouvy 36 měsíců, považuje se smlouva po uplynutí této doby za smlouvu uzavřenou na dobu neurčitou.
V případě smlouvy uzavřené před 1.1.2022 (kdy nabývá účinnost novely energetického zákona zavádějící výše uvedené ustanovení), se pak doba 36 měsíců počítá od 1.1.2022.