V prosinci 2023 jsem zahájila svoji podnikatelskou činnost a nejsem si jistá, zda-li je pro mě výhodné vstoupit do režimu paušální daně nebo ne, a to asi z důvodu příspěvků na dvě děti (10 a 13 let) a placení hypotéky na dům (tzn. odečtů úroků). Roční příjmy v roce 2024 očekávám kolem 1.000.000 Kč. Poradíte mi, zda-li se do režimu paušální daně prvního pásma přihlásit nebo ne, prosím? Mockrát děkuji Kristýna.

ODPOVĚĎ:
Výhodnost nebo nevýhodnost paušálního režimu je velmi individuální, vždy závisí na množství slev na dani, daňového zvýhodnění a odčitatelných položek. V paušálním režimu nebudete moct vůbec uplatnit daňové zvýhodnění na děti a ani si uplatnit odečet zaplacených úroků z hypotéky od základu daně. Pokud budu brát, že vykonáváte volnou živnost a uplatnila byste si paušální výdaje procentem z příjmů ve výši 60 %, tak u příjmů 1.000.000 Kč bude základem daně z podnikání 400.000 Kč. Z toho činí daň z příjmů 60.000 Kč, po odečtu základní slevy na poplatníka (30.840 Kč) a daňového zvýhodnění na dvě děti (15.204 Kč a 22.320 Kč) Vám vznikne daňový bonus z titulu daňového zvýhodnění na děti ve výši 8.364 Kč, takže finanční úřad Vám bude ještě tuto částku vracet, u úroků z hypotéky závisí na výši Vámi zaplacených úroku, tak daňový bonus se Vám může ještě zvýšit, teoreticky pokud vezmu v potaz maximální odečitatelnou částku úroků ve výši 150.000 Kč, tak vyplatitelný dańový bonus se u Vás může pohybovat v rozmezí 8.364 Kč až maximálně 30.864 Kč. U zdravotního pojištění by byste i tak platila minimum a u sociálního pojištění to vychází na 5.354 Kč za měsíc. Takže v prvním pásmu paušálního režimu byste měsíčně platila částku 7.498 Kč měsíčně, což je 89.976 Kč za rok. V klasickém režimu to vychází na odvodech 99.856 Kč za rok, ale zase pokud byste dosáhla daňového bonusu vyššího než 9.880 Kč, tak pro Vás bude výhodný klasický režim, při nižším daňovém bonusu je pro Vás výhodnější paušální režim. Závisí tedy na výši zaplacených úroků z hypotéky za rok 2024. Je potřeba také brát v úvahu časové a finanční náklady na administrativní povinnosti související s daňovým přiznáním, přehledy příjmů a výdajů pro účely zdravotního a sociálního pojištění a správa více měsíčních plateb místo jedné. Nemohu Vám jednoznačně odpovědět zda ano nebo ne, protože neznám výši úroků z hypotéky. Proto to musíte zvážit na základě uvedených informací.