Nevlastní děda nám chce darovat dům. Řešíme situaci, jestli budeme muset zaplatit daň z daru, vzhledem k tomu, že je to nevlastní děda. Popřípadě, zda je možné sepsat kupní smlouvu např. na 200.000 Kč, šla by tato varianta provést v souladu se zákonem? Jde nám o to, abychom nemuseli platit daň a mohli tak peníze rovnou investovat do rekonstrukce nebo dát přímo dědovi. Předem děkuji za odpověď. Krásný den.

ODPOVĚĎ:
Kupní cena by měla být vždy adekvátní hodnotě nemovitosti. Můžete ale do smlouvy uvést, že jste velkou část kupní ceny např. umořili již tím, že jste do nemovitosti v minulosti investovali. Pokud nemáte s dědečkem žádné biologické či osvojitelské vazby, skutečně u darování byste museli platit daň, takže v úvahu připadá pouze kupní smlouva.