Chtěla bych se zeptat, jak je to s prodejem vlastního zboží do zahraničí. Dejme tomu, že výtvarník (rezident ČR) prodá vlastní obrazy zákazníkům (nikoliv firmám) za hranice ČR, jak je to poté se zdaňováním v rámci EU, Velké Británie, USA? Při příjmech do cca 3.000 Euro, dolarů, liber ročně zdaňuje onen výtvarník také v zemi, do níž byl obraz prodán?

Nebo pouze na Finančním úřadě v ČR v českých korunách dle aktuálního kurzu? A i při uvedeném příjmu, stává se tzv. identifikovanou osobou? Velmi děkuji.

ODPOVĚĎ:
Při prodeji obrazů (i jiného zboží) do zahraničí budete vždy daň z příjmů z prodeje obrazů platit v ČR po přepočtu podle tzv. jednotného kurzu - jeden kurz stanovený vždy za předchozí rok. Daň z příjmů v zemi, kam zboží posíláte platit nebudete. Pokud zákazníkům (koncovým spotřebitelům) prodáte do EU obrazy v kalendářním roce za více než 10.000 EUR, potom se budete muset stát tzv. identifikovanou osobou a registrovat se v tzv. režimu jednoho správního místa a budete odvádět DPH podle sazbe v jednotlivých státech EU. Když budete prodávat zboží mimo EU, tedy do třetích zemí, např. do USA nebo Velké Británie, tak se nemusíte stát identifikovanou osobou, jde o vývoz zboží, který je osvobozen od DPH, ale úplata se započítává do limitu 2.000.000 Kč pro povinnou registraci plátce DPH.