1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

Chtěla bych se prosím zeptat, zda-li se v případě prodeje garáže jedná o osvobozený příjem od daně dle §4 odst. 1 ZDP na základě skutečnosti, kdy mi babička darovala garáž (dle vkladu na katastr) dne 16.7.2018, garáž jsem prodala 29.4.2022 a peníze z prodeje jsem použila na stavbu vlastního rodinného domu (bytová potřeba §4b ZDP), který byl zkolaudován 14.12.2022? Předem velmi děkuji.

ODPOVĚĎ:
Bohužel na příjem z prodeje garáže nemůžete uplatnit osvobození od daně z příjmů fyzických osob podle § 4 odst. 1 písm. b) zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, pokud příjem z jejího prodeje použijete na pořízení vlastního bydlení. Důvodem je skutečnost, že jste vlastnické právo ke garáži nabyla před 1.1.2021, možnost pro osvobození příjmu z prodeje nemovitosti od daně ve Vámi popisovaném případě je součástí zákona o daních z příjmů až ve znění účinném od 1.1.2021. Podle přechodných ustanoveních k zákonu o daních z příjmů zavedených zákonem č. 386/2020 Sb. Čl. IV se v případě osvobození podle § 4 odst. 1 písm. b) zákona o daních z příjmů postupuje tak, že na příjem z prodeje nemovité věci, ke které jste nabyla vlastnické právo před nabytí účinnosti zákona č. 386/2020 Sb. (před 1.1.2021) se použije ustanovení § 4 odst. 1 písm. b) účinné před nabytím účinnosti tohoto zákona (před 1.1.2021, i když k prodeji dochází po 1.1.2021). Ustanovení účinné od 1.1.2021 se použije na prodej nemovité věci, ke které jste nabyla vlastnické právo po 1.1.2021. Protože u Vás došlo k nabytí vlastnického práva před 1.1.2021, tj. ke dni 16.7.2018, tak v případě osvobození se postupuje podle znění § 4 odst. 1 písm. b) platného před datem 1.1.2021, kdy možnost osvobození příjmu z prodeje nemovitosti v případě jeho použití na bytovou potřebu neexistovala. Zároveň se na osvobození příjmu z prodeje garáže na Vás vztahovala ještě lhůta 5 let mezi nabytím vlastnického práva a jejím prodejem, ale do té Vám zbýval ještě zhruba rok. Příjem z prodeje garáže bude zdanitelný, ale daň nebude vypočítána z celého příjmu, ale z rozdílu mezi příjmem z prodeje a výdajem na pořízení garáže, ale protože jste garáž nabyla darem, bude u Vás pořizovací cenu garáže (výdaj) suplovat cena garáže ke dni darování podle zákona o oceňování majetku. Pro tyto účely budete potřebovat znalecký posudek na cenu garáže ke dni darování od soudního znalce nebo zpracované ocenění od odhadce nemovitostí (osoba vykonávající vázané živnostenské oprávnění oceňování majetku pro věci nemovité).