2019 jsem dostal darem od prarodičů garáž, s tím že tam bylo zřízeno bezúplatné doživotní věcné břemeno. Dostal jsem se do dluhů a musel jsem jít do insolvence, s tím že jsem garáž prodala. Teď nový majitel si chodí do garáže jak chce, dává si tam věci a opírá je o věci, které nejsou jeho a prarodičům neřekne nic.

Byl kontaktován ohledně toho, že prarodiče jako věcné břemeno tam mají cenné věci, jak si může vůbec dovolit opírat věci o věci, které nejsou jeho a nikoho vůbec nekontaktoval. Jeho argument byl, že je majitel a nemusí nic. Tak se chci zeptat, co je nový majitel povinný vůči věcnému břemenu. Děkuji s pozdravem Igor.

ODPOVĚĎ:
Povinnost respektovat zatížení nemovitosti přechází na každého dalšího majitele. Nový majitel je tedy povinen respektovat práva osoby oprávněné z věcného břemene a musí umožnit nerušené užívání. Pokud tak ale nečiní, museli by se oprávnění z věcného břemene domáhat u soudu, aby soud uložil majiteli povinnost nerušit jejich právo. Případně se lze věcného břemene vzdát za finanční náhradu.