Dne 11. října 2010 jsem se dostavila na Magistrát města České Budějovice. Byla jsem zde vyslechnuta jako svědek. Bylo mi vysvětleno, že mohu dát souhlas znalci nahlédnout do mé zdravotní dokumentace a tím by mohla hrozit viníkovi nehody pokuta 25-50 tisíc Kč a zákaz řízení až na 2 roky.

Nebo souhlas nedám a bude se to vyšetřovat jako přestupek s tím, že se pak můžu s viníkem mimo úřady domluvit na případné náhradě škody. Souhlas jsem tedy neposkytla, rozhodnutí o viníkovi nehody bylo tentýž den sepsáno pouze jako dopravní přestupek. S viníkem jsem se ústně dohodla na peněžním vyrovnání za "zachráněný řidičský průkaz". (Pozn.: Veškerá náhrada na vozidle a dalších movitých věcech se řeší přes pojišťovnu). Jenže podotýkám ústně dohodla - nemám v podstatě nic v ruce. Tak bych se chtěla zeptat, jestli by v případě, že mi viník slíbené peníze nepošle, šlo ještě pozměnit mé rozhodnutí a také jaké jsou zde lhůty. Rozhodnutí mělo formu Čestného prohlášení, ve kterém jsem jen zaškrtla jestli dávám či nedávám souhlas k nahlédnutí do mé zdrav. dokumentace + datum a podpis. Děkuji, Šárka

ODPOVĚĎ:
Trestněprávní cesta vymáhání náhrady škody je Vaším jednáním uzavřená, ale civilní je stále otevřená. Musela byste ale podat žalobu za újmu na zdraví, prokázat, že vznikla v důsledku konání žalovaného a v jaké je výši. Případnou žalobu musíte podat v dvouleté promlčecí lhůtě od doby, kdy došlo k újmě.