Zajímalo by mne, prosím, jestli po mne mohou mi spoluobčané chtít, tedy mají-li právo, informaci, zda-li jsem či nejsem očkována proti covidu? Není to citlivý údaj o zdravotním stavu? Myslím tím zaměstnance restauraci, sportovišť, apod. Není vyhláška ustanovující tuto povinnost nezákonná? Děkuji moc za odpověď.   S úctou Jindřiška.

ODPOVĚĎ:
Informaci o ne/očkování lze zajisté považovat za informaci o zdravotním stavu a tedy za citlivý údaj. To však samo o sobě neznamená, že by tato informace nemohla být – samozřejmě pouze v odůvodněných případech – vyžadována, resp. sdělována.
Obdobná situace je zakotvena například v § 41/1 písm. d) zákona o zdravotních službách, dle něhož je pacient při poskytování zdravotních služeb povinen:
„pravdivě informovat ošetřujícího zdravotnického pracovníka o dosavadním vývoji zdravotního stavu, včetně informací o infekčních nemocech, o zdravotních službách poskytovaných jinými poskytovateli, o užívání léčivých přípravků, včetně užívání návykových látek, a dalších skutečnostech podstatných pro poskytování zdravotních služeb“
Obecný zákaz vyžadovat citlivé osobní údaje tak může být v odůvodněných případech prolomen, a to tehdy, děje-li se tak na základě platné právní úpravy a zároveň je-li tím sledován společensky prospěšný cíl.
_____________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 372/2011 Sb. , o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách)