Syn je drogově závislý a nechce se léčit, jeho psychiatrička navrhuje omezení svéprávnosti o rozhodování jeho léčby. Je možné omezení svéprávnosti na nedobrovolnou hospitalizaci? Děkuji Ludmila

ODPOVĚĎ:
Je možné podat k soudu návrh na omezení svéprávnosti. V řízení bude vypracován znalecký posudek. Pokud z něj bude vyplývat, že syn je pro své okolí nebezpečný, může na základě takového posudku soud nařídit ústavní léčbu. Pokud ale nebude shledáno, že je syn nebezpečný pro své okolí, bohužel ho nikdo nepřinutí léčbu podstoupit. Pak by bylo řešením pouze to, volat Policii i Záchrannou službu v případě, že by došlo k nějakému incidentu pod vlivem drog a v důsledku tohoto incidentu, kdy by jej Záchranná služba odvezla na psychiatrii, by pak soud rozhodl o jeho umístění do léčebny.