V pátek 24.11.2023 byl našemu mysliveckému spolku doručen exekuční příkaz k provedení exekuce přikázáním jiné peněžité pohledávky (PŘEDNOSTNÍ POHLEDÁVKA) jakožto Dlužníkovi povinnému. Povinný je předseda (o jeho exekuci se vědělo (bohužel byl podveden a díky tomu se dostal do exekuce). Zároveň je ve spolku individuální statutární orgán - tedy předseda a je tedy veden jako "skutečný majitel" spolku.

Tehdy jsme se na to ptali advokáta a sdělil, že majetek spolku nemůže postihnout (to však ještě nebyla evidence skutečných majitelů. Nevíme, zda nejde o neoprávněnou exekuci. Nás spolek je veden v ex. příkazu jako Dlužník povinného, kde je uvedeno "Z titulu nároku na výplatu tantiém, odměn, finančních bonusů či jakýchkoliv jiných obdobných plateb náležejících povinnému z titulu výkonu funkce předsedy". ZÁROVEŇ náš spolek vybízí "Dlužníkovi povinného se přikazuje, aby v den, který následuje po doručení vyrozumění o tom, že do rejstříku zahájených exekucí byla zapsána doložka provedení exekuce a tento exekuční příkaz nabyl právní moci, vyplatil soudnímu exekutorovi pohledávku v rozsahu, v jakém byla postižena exekucí, na účet soudního exekutora č. xxxx/0xx, variabilní symbol xxxxx. Není-li pohledávka v tento den dosud splatná, přikazuje se dlužníkovi povinného, aby ji na uvedený účet vyplatil, jakmile se stane splatnou." Což chápeme, že to za předsedu máme zaplatit, ale jsme SPOLEK (bývalé občanské sdružení). Jiná situace by byla, pokud bychom byli Obchodní společnost a předseda (např. předseda představenstva, jednatel apod.) by v dané společnosti měl zároveň obchodní podíl. Tady v tom případě nám to přijde velmi divné. Jaký je váš názor, zda si najmout advokáta a řešit to s ním, případně s vaší společností. A zapisuje se, prosím, tato skutečnost do Veřejného rejstříku a Sbírky listin (tady v tom případě Spolkový rejstřík). Děkujeme za informaci a radu, za spolek Gustav.

ODPOVĚĎ:
Tato exekuce neznamená, že za předsedu má cokoliv spolek hradit. Znamená to pouze, že pokud by předsedovi vyplácel nějaké odměny, nesmí je vyplatit do rukou předsedy, ale exekutorovi. Na majetek spolku se exekuce nevztahuje a z majetku spolku nemůžete ani exekuci předsedy hradit. Pouze jak uvádím výše, pokud by spolek něco předsedovi vyplácel např. z titulu odměny za výkon předsednictví, musíte vyplatit exekutorovi. Tato skutečnost se do veřejného rejstříku nezapisuje, neboť se spolkem a jeho majetkem nemá nic společného. Je to vlastně obdoba toho, když je postižena mzda zaměstnance, také exekuci za zadluženého zaměstnance neplatí zaměstnavatel, pouze mzdu nevyplácí zaměstnanci, ale přímo exekutorovi.