Počet stránek ve webu: 43.166

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)
S kolegou jsme podnikali v tzv. sdružení podnikatelů dvou fyzických osob, s tím, že losem bylo určeno, že účetnictví a veškerá další agenda bude vedena na moje IČO. Z jistých důvodů (nikoli však ve zlém) jsme se dohodli, že od jisté doby budeme podnikat každý sám a naše sdružení jsme zrušili, a to s tím, že si kolega přebírá bezúplatně veškerý majetek, veškeré pohledávky, ale také i veškeré závazky našeho dřívějšího sdružení. Toto vše se uskutečnilo i smluvně. Také jsme informovali veškeré naše dlužníky a hlavně věřitele a zároveň jsme doporučeným dopisem požádali věřitele o změnu dlužníka.

Někteří věřitelé nám tuto změnu potvrdili, někteří nikoli, což jsme také akceptovali. Avšak největší potíž byla s věřiteli, kteří vůbec nereagovali. Tyto naše věřitele jsme urgovali a žádali je, aby se k věci vyjádřili a když ani to nepomohlo, tak jsme jim zaslali doporučeným dopisem znovu žádost se změnou dlužníka s tím, že pokud nedostaneme odpověď, že to považujeme za jejich souhlas (jednalo se totiž o to, aby kolega mohl vše převést do svého účetnictví). Protože jsme ani po tomto neobdrželi žádnou odpověď a to ani za dobu delší než půl roku, můžeme tedy považovat toto nereagování skutečně za kladnou odpověď a tedy za souhlas se změnou dlužníka? Děkuji, Aleš.
 

ODPOVĚĎ:
Bohužel, žádná odpověď znamená v tomto případě, že s Vaším návrhem nesouhlasí. Mlčení by znamenalo souhlas pouze, pokud byste se svými věřiteli měl uzavřenou smlouvu v tomto smyslu, což jste s největší pravděpodobností nepředpokládal. Proto, u těchto věřitelů, stále trvá stav tak, jako před ukončením společného podnikání.  Toto pravidlo není přímo uvedeno v Občanském zákoníku, avšak vyplývá z vykládacích pravidel kontraktace, tak jak jsou v Občanském zákoníku uvedeny.
Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.