Moje máma žila ve společné domácnosti se svým přítelem. Nejdříve to byl obecní byt, který byl psán na jejího přítele, po té byl byt nabídnut k odkoupení do družstevního vlastnictví. Náklady na pořízení bytu a jeho malou rekonstrukci nesli společně. Bohužel, máma si, přes veškeré moje připomínky, během života jejího přítele, neošéfovala žádné spoluvlastnictví nebo jakoukoliv jinou dohodu o užívání bytu.

Přítel zemřel, měl jednoho syna, na dědické řízení nebyla máti pozvána. Má nějakou šanci, aby mohla dál byt užívat? Pokud se nedohodne se synem přítele?

ODPOVĚĎ:
Pokud nebyla sepsána žádná listina umožňující mamince užívání bytu, bohužel pokud se se synem zemřelého nedohodne, je nový vlastník členského podílu v družstvu oprávněn matku vystěhovat. Tedy bez dohody s ním jí v daném případě skutečně právo žádnou ochranu nenabízí.