1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

Nedávno mi zemřela maminka. Do dědického řízení budu patřit já, bratr a otec. Bratr je bohužel zadlužený, rodiče neřešili zaopatření majetku včas. Notář nám bude teprve přidělen. Zajímalo by mě, jestli se zadlužený člověk může vzdát nebo zříci dědictví ve prospěch otce? Selský rozum mi říká, že ne, v okolí každý říká něco jiného, proto budu ráda za Vaší odbornou odpověď. Děkuji Lýdie.

ODPOVĚĎ:
Zadlužený dědic se dědictví zříci nebo ho odmítnout nemůže. Notář by to neměl povolit a pokud to nebude řešit notář, může toto jednání napanout exekutor nebo věřitel žalobou a takový úkon zneplatnit. Pokud však řešíte např. nemovitost, lze se dohodnout, že např. nemovitost připadne Vám, ale vy bratra vyplatíte. On pak peníze bude muset přiznat exekutorovi. Přijde o peníze, ale nikoli o nemovitost.