Prosím o radu ohledně dědického řízení po smrtí otce. Moje mamka, tedy manželka zesnulého má trvalé bydliště v bytě, který spadá do dědického řízení. Otec má tři dcery z minulého manželství. Nenapsal žádnou závěť. To znamená, že byt dědí pět osob. Mamka, já jako syn a tři otcovi dcery z předchozího manželství. Mamka chce v rámci dědického řízení odkoupit jejich podíly samozřejmě po určení ceny nemovitosti.

Bohužel s jeho dcerami je nulová komunikace. Ptám se, má nějaké přednostní právo na odkup jejich tří podílů? Mě samozřejmě vyplácet nemusí, to je už jen mezi námi. I já mám na bytě trvalé bydliště, ale nežiji tam.

ODPOVĚĎ:
Předkupní právo maminka má pouze 6 měsíců po ukončení dědického řízení. Pokud ale nebudou chtít spoluvlastníci své podíly prodat, musela by maminka podat k soudu žalobu o vypořádání podílového spoluvlastnictví a domáhat se přikázání jejich podílu do svého vlastnictví, samozřejmě za náhradu odpovídající ceně dle znaleckého posudku. Jinak po uplynutí 6 měsíců pak můžou spoluvlastníci své podíly prodat komukoliv, proto pokud dcery nebudou komunikovat, bylo by lepší podat žalobu, aby následně na truc podíly neprodaly nějakým spekulantům.