Kdo bude dědit byt po mé matce, když otec a můj jediný sourozenec jí zemřeli. Zemřelý bratr má dospělé děti. Já mám jednoho syna. Matka žije v bytě sama, ale nevím, jestli tam je někdo přihlášený k TP. Zdeňka.

ODPOVĚĎ:
Podle zákonné dědické posloupnosti, nezanechá-li Vaše matka závěť, mají dle první třídy dědiců dědit její potomci (a manžel, pokud žije). Jestliže některý z potomků nedědí, pak dědí jeho dědický podíl jeho děti. Dědictví tedy bude rozděleno na dva stejné díly, kdy jednu polovinu pozůstalosti zdědíte Vy, druhou polovinu pak děti zemřelého bratra.
Jen doplním, že trvalý pobyt zde nehraje žádnou roli.