Nedávno mi zemřel otec po dlouhé nemoci, která ovlivňovala jeho uvažovací schopnosti. Otec byl po třetí ženatý a dům, ve kterém žil i se svojí nynější manželkou ještě za svého života, ale již v průběhu jeho nemoci, přepsal na jeho paní. Několikrát jsme se sestrou slyšeli, že tohoto přepisu lituje a chtěl by to vrátit, ale jeho stav se zhoršoval, až byl zbaven svéprávnosti a ke změně již nedošlo.

Několikrát otec hovořil o závěti, kterou ale asi několikrát měnil dle aktuální nálady a jeho stavu. Zatím nás se sestrou nikdo nekontaktoval ohledně řešení těchto záležitostí. Není mi známo, v jakém časovém horizontu se tyto záležitosti řeší a zajímá mne, jak se na takovýto "darovaný" majetek nahlíží v rámci dědického řízení a zda je nějaký zákonný postup, jak případný darovací postup zvrátit po smrti otce, či jaké jsou případné možnosti. K přepisu došlo cca před rokem až rokem a půl odhaduji, ale přesný termín v tuto chvíli neznám. Děkuji moc předem za Vaší odpověď. S pozdravem Ivo.

ODPOVĚĎ:
Pokud došlo k darování za života otce a máte pochybnosti, zda takto činil s plným vědomím následků, které dar přinese, máte možnost podat žalobu o neplatnost takového jednání s odůvodněním, že otec byl v době daru ve stavu, kdy zcela nechápal následky svého jednání. Toto byste ovšem musel prokázat - tedy lékařskými zprávami, dokumentací, svědky. Žalobu je třeba podat do tří let od okamžiku, kdy jste se o takovém darování dozvěděl. S dědickým řízením to tedy nemá žádnou souvislost, takovou žalobu o neplatnost podáváte bez ohledu na úmrtí dárce. Pokud jde o případné započtení na dědický podíl, tak to zde nelze využít, neboť započíst to, co bylo za života darováno, lze pouze nepominutelnému dědici, což manželka není, to jsou pouze potomci zůstavitele.