Mám dvě dospělé děti, z toho jedno je problematické. Chtěla bych svůj byt darovat synovi a zřídit si věcné břemeno doživotního užívání v bytě. Je k tomu možné zřídit i zákaz zcizení a zatížení? V případě, že by darovaný syn /čistě hypoteticky/ zemřel dříve než já, jak to bude dál s věcným břemenem a kdo bude vlastníkem bytu.

Zatím je svobodný, děti nemá, v budoucnu se to může změnit. Má jednoho sourozence a žijícího otce /jsme 20 let rozvedeni/. Děkuji za odpověď, Liběna.

ODPOVĚĎ:
Ano, lze zřídit i zákaz zcizení a zatížení (buď jako věcné nebo jako obligační právo). Pokud by syn zemřel dříve než vy, bude dědit jeho dědic a to podle dědických tříd - děti, manželka, družka, rodiče, sourozenci. Syn by nyní mohl sepsat závěť a ustanovit dědice např. Vás.