Může dědic bytu pronajímat byt filmařům, kteří omezují ostatním běžné užívání domu, přístup do bytů oprávněných obyvatel, noční svícení do oken, hluk, pobyt cizích lidí po celém domě. Navíc bez jejich souhlasu?   Jak se můžeme proti tomu bránit? Děkuji za odpověď a přeji příjemný den Jelena.

ODPOVĚĎ:
V tomto případě dochází k zásahu do sousedských práv tzv. imisemi, a to hlukem, světlem. Toto je třeba řešit s vlastníkem bytu. Lze se proti tomu bránit a to soudně - žalobou na zdržení se zásahu do sousedkých práv. Žalobě by měla předcházet předžalobní výzva. V řízení je pak následně nutné tyto imise prokázat. V praxi se však jedná o poměrně složité spory.
Lze též uvažovat i o oznámení na policii ČR, pro podezření o přestupku porušování občanského soužití.