S bývalým manželem máme dům ve společném spoluvlastnictví. Každý ½. Po rozvodu se odstěhoval a já se zde starala o dům, bydlel zde náš syn, 16 let, protože k otci nechtěl (společná péče). Platila jsem elektriku, plyn, odpady, opravy. On platil vodu a internet. Chodil sem kdy se mu zachtělo, nic jsem mu nenařizovala a nezakazovala. Je spoluvlastník.

Nyní má přítelkyni a chce ½ ode mne odkoupit. Já ji prodat nechci a nemám na vyplacení. Navrhla jsem mu, ať tedy tady bydlí stejnou dobu jako jsem bydlela já a pak se uvidí. Já bych se odstěhovala a chovala se jako se choval on. Vlastnická práva by byla dodržena.   Myslíte si že je to právně v pohádku?   On s tím nesouhlasí, protože měl možnost si nešetřit peníze. Já bohužel ne, nemám ani takový příjem. Děkuji moc za odpověď. Liběna.

ODPOVĚĎ:
Právní normy jsou v občanském právu více méně dispozitivní. Můžete si tak ujednat téměř cokoliv, co neodporuje veřejnému pořádku a dobrým mravům. Je ale podstatné, abyste se na dohodě dohodli oba dva. Pokud se nedohodnete na zrušení podílového spoluvlastnictví a na vypořádání, může na návrh jednoho podílového spoluvlastníka rozhodnout soud.
Pokud Váš bývalý manžel s Vaším návrhem nesouhlasí, je potřeba dál jednat a dobrat se buďto ke konsenzu nebo se obrátit na třetí subjekt tj. mediátora, soud.