Koupil jsem pozemky v exekuci. V katastru jsem si zjistil polohy všech pozemků až na jeden, který nebylo možné najít z důvodu nečitelnosti katastrální mapy (zjednodušená evidence). Došlo k digitalizaci, parcela je zatopena vodou a uprostřed je ostrov. Na ostrově (mé parcele) je postavena chata.

Stavební úřad mě vyzval abych doložil podklady o legálnosti stavby. Byl jsem se podívat na místo a stavba i celý ostrov je užíván neznámou osobou. V katastru nemovitosti není o stavbě žádná zmínka. Jak postupovat? Čí je stavba - toho kdo ji užívá (a zřejmě i postavil za dob totality) nebo moje? Všiml jsem si, že chata má přidělěno i číslo. Jedná se o katastrální území Spytihněv, parcelní číslo 2110/60.  Jak nejlépe v této věci postupovat? Děkuji, Martin

ODPOVĚĎ:
Ideální je nejdříve zjistit, co je to za stavbu - pokud má přidělené číslo (a je to pravé číslo), bude se ve spádové obci dát zjistit, zda je to černá stavba nebo pouze chata postavená v době, kdy se při evidenci staveb neuplatňovala povinnost vkladu práva do katastru nemovitostí.
Pokud se nejedná o černou stavbu, doporučuji se pokusit komunikovat s novým majitelem. Na něm je také povinnost legalizovat stavbu a s ním by měl také stavební úřad nadále vést řízení.
Pakliže se nebude dát nic vyřešit dohodou, můžete majitele chaty vyzvat k vyklizení Vašeho pozemku a následně v tomto směru vést i soudní řízení. Před tím, než se uchýlíte k vyklizení soudní cestou, doporučuji se maximálně pokusit zjistit historii chaty a podmínky, za jakých byla stavba postavena - vlastnické právo k pozemku může být vydržené (a pokud si je toho majitel chaty vědom, mohl Vám zásadně zkomplikovat plány).