S přítelem jsme se přestěhovali do pronájmu a oba konfigurujeme v nájemní smlouvě. Bohužel došlo ke změně a z důvodu fyzického násilí jsem se rozhodla, že už víc s bývalým partnerem žít nechci. Jelikož s majiteli bytu po celou dobu komunikuji já, požádala jsem je o změnu v nájemní smlouvě, aby se byt přepsal na mě.

Finančně by to neutáhl. Budu potřebovat nějaký souhlas z jeho strany aby se mohla smlouva přespat na mě? Má nějakou lhůtu od přepsání na vystěhování? Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:
S přítelem lze nájemní smlouvu ukončit v souladu se zněním smlouvy (resp. zákona), tedy řádnou výpovědí či dohodu o ukončení nájemního vztahu. S dohodou o ukončení nájemní smlouvy musí samozřejmě souhlasit. V dohodě o ukončení nájmu se stanoví přiměřená lhůta k vystěhování, maximálně 1 měsíc. Pokud by přítel odmítl podepsat dohodu či by se odmítal ve lhůtě vystěhovat a násilí z jeho strany by pokračovalo, pak máte možnost jej nechat z bytu tzv. vykázat Policií ČR na 10 dnů, kdy tuto dobu lze prodloužit podáním návrhu na předběžné opatření k občansko-právnímu soudu. Tak by mohla být pokryta doba případného plynutí výpovědní doby (zpravidla tříměsíční), která plyne od následujícího měsíce po doručení výpovědi pronajímatelem.