Bydlíme v družstevním bytě, soused pod námi kouří na balkonu a kouř nám jde do bytu. Předseda družstva věc neřeší (již „řešil“ to, že kuřáci hází nedopalky na trávník pod balkony a v létě hrozí riziko požáru – výsledek: beze změny), na mé stížnosti nereaguje. Když jsme se snažili sousedovi vysvětlit, že nás jeho kouř obtěžuje, jeho reakce byla, že na balkonu nekouří.

V letním období nás budí kouřem i ve čtyři hodiny ráno. Je situace nějak řešitelná? Nebo nám nezbývá než v létě nevětrat, pokud nechceme mít zakouřený byt? Jakým způsobem případně máme tuto situaci dokazovat? Děkuji.

ODPOVĚĎ:
Bohužel v tomto případě se jedná o sousedský spor, tedy že Vás soused obtěžuje nad míru přiměřenou místním poměrům a máte právo domáhat se soudně, aby svého jednání zanechal, a to pod hrozbou pořádkových pokut. Pokud se jedná o byt družstevní, bylo by možné žádat družstvo, aby takovému rušícímu sousedovi zrušilo i členství v družstvu a tím pádem i nájem bytu. Bude to ale samozřejmě boj na dlouhou dobu včetně opakovaného tlačení na předsedu družstva.