Pronajímám si od bytového družstva na Praze 4 atelier. 5.6.2023 mi přišel email s rozhodnutím členské schůze se změnou plateb nájemného a záloh služeb. S tím, že nové částky platí již pro měsíc červen a tím pádem je toto splatné k 15.6.2023. Nájemní smlouva byla sepsaná k 1.12.2020 na dobu neurčitou a na nájemné 10.500 Kč a nyní činí 13.125 Kč, to je přesně o 25% za 1,5 roku.

Platí podmínka maximálního zvyšování nájmu o 20% za 3 roky i na jednotku, která nebyla kolaudovaná jako byt? A je legální zvýšit nájem 10 dní před splatností? Inflace je ve smlouvě zakotvená, že musí být oznámena k 31.3., ale tato změna se dle všeho inflace netýká. Děkuji moc za pomoc. S pozdravem Miloslava.

ODPOVĚĎ:
Ustanovení občanského zákoníku o nájmu bytu (§ 2235 a násl.) se vztahuje na pronájem prakticky jakýchkoli prostor, bez ohledu účel kolaudace, slouží-li tyto prostory nájemci k bydlení. Záleží tedy na tom, co máte v nájemní smlouvě ujednáno ohledně účelu pronájmu. Jestli ateliér dle smlouvy neslouží k „uspokojení Vašich bytových potřeb“, ale k Vašemu podnikání, pak se postupuje dle ustanovení § 2302 a násl. občanského zákoníku a dále obecná ustanovení o nájmu (§§ 2201 až 2234). Pravidla pro zvyšování nájemného dle § 2249 obč. zák. se tedy vztahují pouze na nájem bytu. Navíc v případě, že nájemní smlouva upravuje pravidla pro zvyšování nájemného odlišně, např. ono zvýšení o inflaci, je nutné řídit se smlouvou, nikoliv zákonem. Může však být ve smlouvě např. uvedeno, že krom zákonných důvodů lze nájemné zvyšovat i o inflaci. Zde tedy záleží na znění vaší nájemní smlouvy, proto se mohu nyní vyjádřit pouze takto obecně.