Bydlím ve 4 podlažním panelovém domě z 60-tých let. Do bytu nade mnou se nastěhovala nová nájemnice a nechala udělat rekonstrukci svého bytu. Změnila dispozice příček, parkety na podlaze nahradila plovoucí podlahou bez kročejové izolace. Duní mi nad hlavou celý strop.

Souhlas s rekonstrukcí podepsal předseda SVJ bez projednání na schůzi vlastníků či informování sousedů. Kolaudace proběhla opět bez účasti zástupce SVJ. Stavební firma, která rekonstrukci provedla mi sdělila, že mám smůlu. Prosím o informaci jak postupovat a zda mám vůbec nějakou možnost se bránit. Děkuji Evelína.

ODPOVĚĎ:
Pokud rekonstrukcí došlo k situaci, že jste rušena nad míru přiměřenou místním poměrům, můžete se bránit soudně. Bohužel Vy budete muset být ta, která aktivně koná a v případě sporu by pak všechny náklady, které budete muset vynaložit, byla povinna v případě Vašeho úspěchu hradit paní, která svým jednáním způsobila, že dochází k vašemu obtěžování. Musíte ale mít důkazy, na základě kterých můžete činit případné právní kroky. Tedy doporučila bych pozvat si do bytu odborníka na stavebnictví a rovněž si zajistit hlukovou studii. S těmito doklady se pak můžete obrátit na soud, aby paní nařídil, aby situaci stavebně vyřešila. Případně se zkuste ještě obrátit na Stavební odbor v místě bydliště, ale nejsem si jistá, zda ten Vám nějak zásadně pomůže. Většinou tyto spory vyřeší až soud.