Je trestné alespoň v rovině přestupkové, když někdo písemně (na tabuli v bytovém domě) označí jiného za pachatele trestného činu? Je trestné uveřejnění příjemce a výše odměn z DPP vyplaceného z fondu oprav? Je mi tvrzeno, že tímto páchám trestný čin. Děkuji, Evžen

ODPOVĚĎ:
Pokud o někom napíšete, že "xy je zloděj" či obdobné tvrzení, dopouštíte se v případě, že se nejedná o pravdivé tvrzení, přestupku. Pravdivým toto tvrzení je pouze v případě, že dotyčný byl za přestupek či trestný čin krádeže (či jiného protiprávního jednání) pravomocně odsouzen.

V případě uveřejnění odměny z dohody o provecení práce DPP z fondu oprav se můžete spíše dopouštět porušení práva na ochranu osobnosti. Poskytování prostředků z fondu oprav je nutné řešit jiným způsobem než zveřejnění o jejich výplatě (např. v rámci jednání orgánů společenství apod. )