Má pronajímatel právo ode mne chtít zaplatit instalovaný kotel do pronajatého domku za vysloužilý? Totéž elektrický bojler a sporák? Jsem důchodce, bydlím tu s manželkou 23 let. Pracoval jsem pro podnik před odchodem do důchodu.Podnik byl privatizován na S.R.O. nyní A.S.

Cena kotle s instalací stála 45000,- Kč. Výpočtem mi byl zvýšen nájem o 400,-Kč na 9 let. Děkuji, Ctibor

ODPOVĚĎ:
Občanský zákoník, konkrétně § 687, stanoví, že drobné opravy v bytě související s jeho užíváním a náklady spojené s běžnou údržbou hradí nájemce, pokud nájemní smlouva nestanoví jinak. Pojem drobných oprav a nákladů spojených s běžnou údržbou bytu upravuje §5 a §6 vyhlášky č. 258/1995 Sb. Ta pak stanoví i maximální výši nákladů, které může nájemce za kalendářní rok zaplatit v závislosti na podlahové ploše bytu (domu). Zpravidla se nejprve provádí opravy, které většinou hradí nájemce. Výměna se provede tehdy, není-li možná oprava a v důsledku neúplné funkčnosti spotřebičů je ohrožena bezpečnost nájemce. V případě výměny hradí náklady pronajímatel. Takže pokud jste si nedohodli jinak, měl by výměnu takových spotřebičů uhradit pronajímatel.