Mám právo, jako autor výzkumného grantového návrhu, na nedotknutelnost díla (§11, odst. 3, Autorský zákon č. 121/2000 Sb.)? Návrh grantu jsem podal do soutěže pod hlavičkou příjemce (firma s.r.o.) a vznikl v právním rámci zákona o podpoře výzkumu (211/2009 Sb.).

Mohl bych autorské právo využít, když bude chtít příjemce (můj zaměstnavatel, a tím nadřízený) měnit řešitelský kolektiv a já jako řešitel s tím nebudu souhlasit? Nebo jak se proti těmto nesouhlasným změnám bránit? Mám právo na finanční odškodnění, když můj grantový návrh byl ve veřejné soutěži přijat k financování, ale firma-budoucí příjemce grantové dotace se nakonec rozhodne nelogicky, vítězný návrh neřešit? – čímž ztrácím čas a možnost pracovat (Doba od podání návrhu po počátek řešení může být i 1 rok, přičemž jsem ponecháván ve víře, že pokud návrh uspěje, bude tento příjemce řešit a já budu mít práci a mzdu). Lze tyto problémy uvedené v otázkách řešit nějakou společnou obecnou obranou? Např. platností grantového návrhu a tedy nutností jej dodržovat? Děkuji, Václav

ODPOVĚĎ:
Pokud jste v rámci pracovní smlouvy (nebo dodatečné dohody) nepřevedl na zaměstnavatele veškerá převoditelná práva vztahující se k Vaším výkonům, tak máte nárok na nedotknutelnost díla dle § 11 odst.3 zákon. č.  121/2000 Sb.
Doporučuji ale zvážit, zda se nejedná o zaměstnanecké dílo, z čehož by Vám plynul nárok na mimořádnou odměnu, ale zároveň by zaměstnavatel měl automatické právo vykonávat majetková práva autora (bohužel velmi pravděpodobně se dá očekávat, že se o takové dílo jedná a tudíž jste minimálně oprávněn zasahovat do realizace).
Platnost grantového návrhu není závazná, pokud není v rozhodnutí o udělení grantu výslovně uvedeno, že se za závazný považuje. V tomto případě velmi záleží na smluvním pokladu, který máte Vy se svým zaměstnavatelem.