Manžel je bývalý horník, který pobírá rentu (doplatek ke mzdě). Jako náhradu mzdy za ztrátu výdělku při nemoci z povolání. Má nárok na tuto rentu i v době kdy mu byl vyplacen podíl ze zisku společnosti (s.r.o.)? Děkuji, Izabela

ODPOVĚĎ:
Náhrada za ušlou mzdu neboli náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti tzv. renta ( § 371 Zákoníku práce) představuje rozdíl mezi průměrným výdělkem před vznikem škody (nemoc z povolání) a výdělkem dosahovaným po zjištění nemoci z povolání. K výdělku zaměstnance, kterého dosáhl zvýšeným pracovním úsilím, se dle tohoto ustanovení se nepřihlíží. Vyplacení podílu ze zisku společnosti s.r.o. tedy nemá vliv na výši renty.