Prosím o radu. Jako malá jsem dostala já i mamka od taťky každá 1/2 rodinného domu. Poté otec zemřel a mamka se znovu provdala. Její nový manžel s ní v domě žije, ale nemá zde trvalé bydliště. Já a moje dvě děti tam adresu máme. V současné době provádím celkovou rekonstrukci domu a ještě přístavbu.

Celou rekonstrukci financuji já z prodeje mého bytu. Jak by to bylo v případě, že by mamky nový manžel zemřel? Měly by na něco z našeho majetku nárok jeho děti z předchozího manželství? A nebo jak by to bylo, kdyby zemřela mamka dříve jak on. Měl by z domu na něco nárok při dědictví? Moc děkuji za odpověď. Magdaléna

ODPOVĚĎ:
V případě, že zemře manžel Vaší matky dříve, tak bude dědit Vaše matka společně s jeho dětmi a to pouze jeho majetek, jehož součástí daná polovina domu není, protože nespadá do společného jmění manželů.
Pokud však zemře Vaše matka dříve, tak bude dědit manžel a Vy a případně Vaši sourozenci a to veškerý majetek matky, tedy včetně dané poloviny domu. Vaše matka tomu však může zabránit, pokud sepíše závěť, ve které Vám odkáže danou polovinu domu.