Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.071.712

Neproplacení dovolené zaměstnavatelem pracovnici na mateřské dovolené - jak se bránit?

1 odpověď

Dobrý den,
od 1.10.2015 jsem na mateřské dovolené s 2. dítětem, mateřská dovolená přímo navazovala na rodičovskou dovolenou s 1. dítětem. Zaměstnavateli, u kterého jsem stále zaměstnaná, jsem v březnu 2016 poslala doporučeně žádost o čerpání řádné dovolené za rok 2015 a 2016 bezprostředně po skončení mateřské dovolené, tedy od 14.4.2016. U 1. dítěte proplacení dovolené nebyl žádný problém, ale tentokrát u 2. dítěte zaměstnavatel moji žádost ignoruje, nereaguje na emaily, ani telefonáty. Prosím o radu, jak dále postupovat.
Moc Vám děkuji za odpověď.

Dobrý den,
pokud zaměstnavatel vůbec nereaguje, doporučila bych obrátit se na Inspektorát práce. Ještě předtím bych ale určitě doporučila odeslat mu žádost doporučenou poštou, abyste měla důkaz, že jste ho skutečně kontaktovala. Inspektorát práce by následně měl zaměstnavatele za účelem kontroly kontaktovat a věc uvést do pořádku. Je možné se obrátit i na živnostenský úřad, že je zaměstnavatel nekontaktní, každý podnikatel musí být ze zákona kontaktní, proto by toto jeho jednání mohlo být i důvodem pro odebrání živnosti a ukončení podnikání. Nicméně pokud byste se přesto nedomohla nápravy, musela byste se ve věci obrátit na soud s žalobou na plnění - tedy úhradu částky odpovídající nevyčerpané dovolené.
S pozdravem,