Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.075.940

Nárok na dovolenou za dobu pracovní neschopnosti kvůli pracovnímu úrazu

1 odpověď

Dobrý den.
1.10.2014 jsem měl pracovní úraz. Jsem v pracovní neschopnosti doposud. Do práce nastupuji 11.7.2016 (po 21 měsících). Chci se zeptat, jak je to s mojí dovolenou. Jestli se mi nějak krátí a nebo mám nárok na celou dovolenou i za rok 2015, který jsem vůbec nepracoval? Pracuji jako sklenář. Padající sklo mi pořezalo PHK. Jsem po čtyřech operacích a žádám o invalidní důchod. Nastupuji do původního zaměstnání. Ještě není zřejmé jak budu fyzicky omezen. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
ve Vašem případě se bude dovolená za kalendářní rok 2015 krátit v souladu s ust. § 223 zákoníku práce. Dle ust. § 223 odst. 3 ZP Při krácení dovolené podle odstavců 1 a 2 musí být zaměstnanci, jehož pracovní poměr k témuž zaměstnavateli trval po celý kalendářní rok, poskytnuta dovolená alespoň v délce 2 týdnů. Tedy za kalendářní rok 2015 Vám náleží dovolená v délce 2 týdnů. Dovolenou za kalendářní rok 2014 (pokud jste ji celou nevybral) máte nárok čerpat po odpadnutí překážek, které Vám v tom bránili, tedy po ukončení nemocenské. Vychází to z ustanovení § 218 odst. 4 ZP, kdy „Nemůže-li být dovolená vyčerpána ani do konce následujícího kalendářního roku proto, že zaměstnanec byl uznán dočasně práce neschopným nebo z důvodu čerpání mateřské anebo rodičovské dovolené, je zaměstnavatel povinen určit dobu čerpání této dovolené po skončení těchto překážek v práci. “ Na základě výše uvedeného se obraťte na svého zaměstnavatele, ať Vám určí dobu čerpání dovolené za kalendářní rok 2014 a 2015.