Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.071.955

Předčasné ukončení nájmu na dobu určitou a vrácení kauce - pronajímatel odmítá kauci vrátit nájemci

1 odpověď

Dobrý den, 24.3.2015 jsme s přítelkyní podepsali smlouvu o nájmu bytu na dobu určitou a to od 1.4.2015 do 30.4., s možností předčasné výpovědi smlouvy s 2 měsíční výpovědní lhůtou. 24.3.2015 jsme při podpisu smlouvy zároveň složili kauci ve výši 15.200,-
Smlouva mimo jiné zahrnovala 2 věty týkající se zacházení s kaucí a to:
1) "Nájemce souhlasí s tím, že tato kauce na byt výši 15.200,-Kč, nebude úročena a to ani v případě prodloužení Smlouvy o nájmu oboustranně podepsaným písemným dodatkem."
2) "V případě, že Nájemce bude chtít ukončit nájem do doby kratší než 1 roku od podpisu této smlouvy, propadá Nájemci kauce ve prospěch Pronajímatele bytu."
Následně jsme se 30.11.2015 dohodli na předčasném ukončení smlouvy o nájmu ke dni 31.1.2016 a obě strany podepsaly dohodu o ukončení smlouvy o nájmu, ve které byl mimo jiné opět bod týkající se kauce:
„Z důvodu ukončení nájmu v kratší době než za jeden rok, nebude Nájemci vrácena kauce, jak vyplývá z výše jmenované Smlouvy o nájmu ze dne 24.3.2015. “
Byt jsme 31.1.2016 předali, podepsali předávací protokol, vše v pořádku a bez jakýkoliv závad.
Můj dotaz zní, zda má pronajímatel právo si ponechat kauci a úroky (případně jak se vypočítají)?

Dobrý den,
omlouvám se, nový občanský zákoník sice dává smluvním stranám větší smluvní volnost v úpravě jejich vztahů, ale i tak smluvní ujednání nesmí odporovat zákonu.
Dle ust. § 2235 odst. 1 NOZ se k ujednáním zkracujícím nájemcova práva nepřihlíží. Tedy nelze si dohodnout, že jistota (dříve kauce) nebude úročena, to protiřečí ust. § 2254 odst. 2 NOZ poslední věty, kdy nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby.
Dále nelze stanovit tzv. propadnutí jistoty v případě předčasného ukončení nájmu. Takové ustanovení je neplatné a nepřihlíží se k němu.
Tedy nárok na vrácení jistoty máte a pokud ani přes písemnou výzvu tak pronajímatel neučiní, můžete i přes to co je uvedeno v nájemní smlouvě a dohodě o skončení nájmu vrácení kauce společně s úroky vymáhat soudně.