Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.072.211

Náhrada škody za zničenou starou věc - proč je náhrada ve výši nové věci?

1 odpověď

Dobrý den v sobotu 13.3.2016. Jsem v hote Diplomat v Praze rozbil skeněnou výplň dveří - škoda 56.000 Kč. Mám ještě rok podmínku a 150 hodin veřejně prospěšných prací. Předešlé trestné činnosti. 50 h už mám odpracovaných. Jsem JČ Vodňany. Právník ze Strakonic mi řeků že to je pro něj moc daleko. Proč mám platit za nové sklo, když jsem rozbil staré.

Dobrý den,
bez ohledu na skutečnost jestli jste v podmínce nebo ne, tak pokud byla způsobena někomu škoda a je evidentní, že jste ji způsobil Vy, musíte takovou škodu nahradit. Dle ust. § 2951 odst. 1 NOZ se škoda nahrazuje uvedením do předešlého stavu. Není-li to dobře možné, anebo žádá-li to poškozený, hradí se škoda v penězích. Tedy vzhledem k tomu, že rozbité sklo asi těžko opravíte jinak, než obstaráním nové výplně dveří, je škoda vyčíslena v penězích.
Více o náhradě škody se dozvíte zde: http://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/novy-obcansky-zakonik-2014/nahrada-skody.html