Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.076.151

Splácení vybavení v nájemním bytě (plynový kotel, topidlo) - má na to pronajímatel nárok?

1 odpověď

Při podpisu nájemní smlouvy s majitelem domu jsme obdrželi evidenční list, ve kterém je uvedena (v části 7. Vybavení bytu dle §10) cena plynového topidla 12.127,-Kč nejspíš včetně montáže a dopravy. Cena se prý dle zákona rozpočítá do jednotlivých měsíců a nájemce platí až do doby uhrazení vybavení – ve vlastnictví pronajímatele. Není mi jasné, do kdy budeme splácet nezbytné vybavení. Je nárok pronajímatele oprávněný? Platíme 150, -Kč měsíčně. Už dostal 7.500,- Kč. Smlouvu mám na dobu určitou a každý rok je dodatkem prodlužována.

Dobrý den,
dle ust. § 2257 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník, Nájemce provádí a hradí pouze běžnou údržbu a drobné opravy související s užíváním bytu. Co se rozumí drobnými opravami již zákon nijak nespecifikuje. Bylo možné do konce roku 2015 vycházet z nařízení vlády č. 258/1995 Sb. , které sice pozbylo účinnosti, ale nevylučovalo, aby se smluvní strany jim řídily.
Dle tohoto nařízení bylo uvedeno, co se rozumí drobnými opravami a dále stanoven maximální náklad nájemce za kalendářní rok. Ust. § 5 odst. 6 nařízení vlády č. 258/1995 Sb. , stanovilo, že součet nákladů za věcně i nákladově vymezené drobné opravy nesmí za kalendářní rok přesáhnout částku 70, - Kč na metr čtvereční podlahové plochy bytu a jeho příslušenství. Kupříkladu u bytu o podlahové ploše 40 m2, bez balkónu a sklepu, by součet nákladů za drobné opravy za kalendářní rok nesměl přesáhnout částku 2.800,- Kč.
Od 1. 1. 2016 vešlo v platnost nové nařízení vlády 308/2015 Sb. , dle kterého se obdobně za drobné opravy považují opravy kamen na pevná paliva, plyn a elektřinu, kouřovodů, kotlů etážového topení na elektřinu, kapalná a plynná paliva, kouřovodů a uzavíracích a regulačních armatur a ovládacích termostatů etážového topení; nepovažují se však za ně opravy radiátorů a rozvodů ústředního topení (ust. § 4 písm. h).
Zároveň došlo zvýšení ročního limitu nákladu nájemce za kalendářní rok. Přesáhne-li součet nákladů za drobné opravy uvedené v § 4 a 5 v kalendářním roce částku rovnající se 100 Kč/m2 podlahové plochy bytu, další opravy v daném kalendářním roce se nepovažují za drobné opravy. (ust. § 6).
Tedy ve Vašem případě lze do 31. 12. 2015 podpůrně vycházet z nařízení č. 258/1995 Sb. , a od 1. 1. 2016 již vstoupilo v platnost nařízení č. 308/2015 Sb. Částku přesahující roční limity po Vás pronajímatel nemůže požadovat z titulu úhrady drobných plateb.