Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.075.584

Obtěžování sousedem - silné světlo a kamera nahrávající ulici

1 odpověď

Dobrý den, bydlíme v ulici s řadovými domky. Soused přes ulici již od adventního času umístil do okna, které je přímo proti našemu obýváku a kuchyni, siluetu Mr. Beena a světelný blikající řetěz (měnící barvy), který zapíná pravidelně v 16,45 a vypíná ho ve 23 hod. každý den. Přestože si zatáhneme žaluzie světlo je obtěžující a zasahuje až do místnosti ložnice, která je v zadní části domu. Domluva není možná. Dále prostranství ulice sleduje kamerou, tedy i náš pohyb po ulici, včetně parkování. Je proti takovémuto konání souseda obrana. Při jakémkoliv kontaktu vykřikuje, že má papíry na hlavu, je sprostý. Děkuji za odpověď

Dobrý den,
není-li domluva se sousedem možná, zkusila bych sepsat stížnost na správní odbor města, že jednáním souseda (pouštěním světelného řetězu) dochází k narušování veřejného pořádku a to porušováním nočního klidu od 22:00 – 6:00 hod (ust. § 47 odst. 1 a 3 zákona č. 200/1990 Sb. , přestupkový zákon) a to tím, že do okna umístil viditelné záření umělých zdrojů světla, které Vás obtěžuje a způsobuje zdravotní újmu, tím, že nemůžete spát, protože světlo proniká do Vaší ložnice a nelze tomu zabránit, ani zatažením žaluzií. Dále můžete stejným podáním upozornit i Policii ČR či městskou policii, která má na dodržování veřejného pořádku dohlížet.

Další možností je obrátit se s tzv. sousedskou žalobou na soud a žádat, aby se soused zdržel všeho, co působí, že světlo vniká na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezuje obvyklé užívání pozemku. Zakazuje se přímo přivádět imise (světlo) na pozemek jiného vlastníka bez ohledu na míru takových vlivů a na stupeň obtěžování souseda, ledaže se to opírá o zvláštní právní důvod (ust. § 1013 NOZ).

Co se týče umístění kamery, která monitoruje veřejné prostory, tak pokud se nejedná o atrapu, ale o skutečnou kameru, kterou soused sleduje pohyb na ulici nebo dokonce tento pohyb zaznamenává a jste schopen tuto skutečnost doložit, můžete se obrátit se stížností na Úřad pro ochranu osobních údajů. Podání, které upozorňuje na podezření z porušení zákona o ochraně osobních údajů, by mělo obsahovat takové konkrétní informace, aby při následném řešení mohl být bez prodlení zvolen účinný a cílený postup:
• označení subjektu podezřelého z porušení zákona o ochraně osobních údajů
• popis činnosti zahrnující zpracování osobních údajů, v jejímž průběhu došlo k porušení zákona o ochraně osobních údajů
• uvedení osobních údajů (nebo alespoň jejich kategorií) zpracovaných v rozporu se zákonem o ochraně osobních údajů
• listiny či jiné materiály (příp. jejich kopie), které dokládají vztah mezi oznamovatelem (stěžovatelem) a subjektem, který jeho osobní údaje chybně zpracoval
• listiny či jiné materiály (příp. jejich kopie), z nichž lze dovodit porušení zákona o ochraně osobních údajů
• případné uvedení odkazů na dostupné zdroje, které mohou svědčit o popisovaných skutečnostech
• kontaktní údaje na oznamovatele (stěžovatele)
Stížnost lze podat i anonymně.