Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.070.822

Lhůta na vrácení nájemní kauce a vyúčtování energií a vody

3 odpovědi

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, do jaké doby musí být vystaveno vyúčtování služeb a spotřeby vody a vše co s tímto souvisí.
V srpnu 2012 jsem se odstěhovala z pronájmu bytu a dodnes marně čekám na vyúčtování a vrácení vratné kauce. Při nastěhování do bytu, jsme museli složit vratnou kauci na nájem ve výši 8.000 Kč, když jsme se z bytu stěhovali, tak nám majitel bytu řekl, že kauce nám bude vrácena po vyúčtování a případné nedoplatky s ní budou doplaceny. Byt si majitel ode mě řádně předal zkontroloval a podepsal, že byl odevzdán v pořádku. Podepsal i stavy vodoměrů. Když se teď ozvu a chci od něj vyúčtování, začne s tím, že má na mě právníka, že jsem nezaplatila popelnice za jeho dceru, která je v bytě hlášena, že v bytě byl poškozený nábytek a že tudíž mi nic nevrátí. Já prý mám zaplatit nedoplatky na vyúčtování za vodu a topení, které jsem ani neviděla. Jinak že to bude řešit právně. Musím říct, že vyúčtování se má stahovat na měsíce 1 až 8. měs. Po celou dobu jsem platila zálohy za topení, topilo se jen leden-duben. Popelnice ve smlouvě zařazené nebyly a já si svoje platila v místě trvalého bydliště. Jak se prosím mohu bránit a z majitele dostat své peníze zpátky.
Děkuji Denisa

Dle ust. § 686a občanského zákoníku je pronajímatel povinen nájemci nevyčerpané peněžní prostředky s příslušenstvím vrátit, a to nejdéle do 1 měsíce ode dne, kdy nájemce byt vyklidil a předal pronajímatlei, nedohodnou-li se jinak. Případ "nedohodnou-li se jinak" by mohlo například být čekání na vyúčtování apod.

Vyúčtování bývají obvykle navázány na poloviny následujícího roku, nicméně záleží na poskytovateli služeb, k jakému datu vyúčtování vytváří.

Určitě se nenechte advokátem protistrany zastrašit, je bežnou praxí, že se protistrana snaží vytvořit "údajnou" pohledávku, aby nemusela nic platit.

Navrhovala bych následující postup:

1) ověřte, že skutečně máte dokumentaci k přeání bytu, opsané stavy ke dni ukončení nájmu, prohlášení pronaímatele, že byl byt předán zpět v pořádku, dohodu o ukončení nájmu (nebo jiný srovnatelný dokument)
2) připravte předžalobní výzvu s tím že chcete vrátit jednak kauci, jednak chcete předložit vyúčtování, uveďte lhůtu do které má být splněno
3) návrh na vydání platebního rozkazu

Vzory jsou dostupné zde: ODKAZ

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Dobrý den, hledala jsem v odkazech vzor na předžalobní výzvu ohledně kauce a předložení vyúčtování z bytu, ale bohužel jsem ho nikde nenašla. Můžete mi prosím poradit?? Děkuji Denisa
Host 239

Děkuji za upozornění, vzor doplníme na stránky. Obdobný vzor je dostupný například také zde - ODKAZ.

Bude jej třeba upravit, aby odpovída Vašemu případu.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?